Jak zdobyć licencję pilota samolotowego
Marzysz o lataniu? Chcesz dowiedzieć się jak zostać pilotem? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki instruktaż jak możesz wyszkolić się od zera i zdobyć licencję pilota samolotowego. Świat stoi przed Tobą otworem.
1. Badania lotniczo-lekarskie
Zacznij od wykonania badań lekarskich. Możesz je wykonać w certyfikowanych ośrodkach wykazanych na stronach Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Oczywiście szkolenie teoretyczne możesz zacząć nie posiadając badań, co więcej szkolenie praktyczne też możesz rozpocząć bez badań lotniczo-lekarskich – są one wymagane dopiero do pierwszego samodzielnego lotu.
2. Szkolenie teoretyczne
Naukę powinieneś rozpocząć od szkolenia teoretycznego.
Zapoznaj się z naszymi programami i cenami lub zadzwoń – od razu odpowiemy na Twoje pytania.
W trakcie szkolenia teoretycznego zdobędziesz wiedzę z zakresu: Człowiek – możliwości i ograniczenia, Łączność, Meteorologia, Nawigacja, Osiągi i planowanie lotu, Prawo lotnicze, Procedury operacyjne, Wiedza ogólna o samolocie, Zasady lotu.
Po zakończeniu kursu, otrzymasz świadectwo ukończenia kursu teoretycznego do licencji LAPL(A) i PPL(A).
Jeśli nie masz czasu lub cierpliwości, żeby uczestniczyć w zorganizowanym kursie, możemy przygotować specjalnie dla Ciebie Indywidualny Tok Szkolenia. Wtedy możesz uczyć się teorii i praktyki jednocześnie – to my dostosujemy nasz grafik do Twoich możliwości.
Alternatywą jest nauka w systemie e-learningu: możesz ukończyć kurs praktycznie nie ruszając się w fotela – materiały, testy, prezentacje otrzymasz za pośrednictwem internetu. Dopiero na koniec szkolenia spotkasz się z wykładowcami, którzy omówią Twoje błędy w testach oraz wyjaśnią wszelkie wątpliwości jakie nasuną Ci się w trakcie trwania kursu. Podczas szkolenia możesz umówić się na konsultacje przez komunikator internetowy np. skype.
3. Egzaminy teoretyczne w ULC
Możesz już zacząć zdawać egzaminy teoretyczne w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. W celu zarejestrowania się w ULC potrzebne Ci będą:
- Świadectwo ukończenia kursu teoretycznego
- Dowód wpłaty za wydanie licencji oraz za egzamin teoretyczny
- Kopię ważnej legitymacji szkolnej potwierdzonej za zgodność z oryginałem (w przypadku ubiegania się o zniżkę)
- Wniosek (do pobrania na stronie ULC lub do wypełnienia na miejscu)
4. Szkolenie praktyczne
Jeszcze przed przystąpieniem do zdawania egzaminu teoretycznego możesz rozpocząć szkolenie praktyczne do licencji pilota samolotu, które według wymogów PART-FCL dla licencji PPL(A) obejmuje minimum 45 godzin lotów szkolnych, a dla licencji LAPL(A) 30 godzin lotów szkolnych, w skład których wchodzą kolejne etapy: Nauka techniki pilotażu, Nauka startów i lądowań, Doskonalenie techniki pilotażu, Sytuacje niebezpieczne, Nauka nawigacji i przeloty, Nauka lotów z wykorzystaniem przyrządów.
Zapoznaj się z naszą ofertą i cenami szkoleń praktycznych. Jeśli nie wiesz jaki samolot będzie dla Ciebie najlepszy, zadzwoń, pomożemy Ci podjąć decyzję.
5. Egzamin praktyczny
Po ukończonym szkoleniu praktycznym, ze świadectwem ukończenia kursu praktycznego pomożemy Ci umówić się na państwowy egzamin praktyczny. Będzie to 1,5-godzinny lot przed egzaminatorem Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej z ULC.
6. Licencja pilota samolotowego
Będąc posiadaczem licencji pilota samolotu, możesz już dzielić się przyjemnością latania z przyjaciółmi i najbliższymi. Wynajmij samolot jako licencjonowany pilot i zwiedzaj świat z innej perspektywy niż tłum stojący w weekendowych korkach na ziemi. Gdańsk czy Kraków w 1,5 godziny, Poprad w trochę ponad 2 godziny, Chorwacja w 4,5 godziny – proszę bardzo.